Język łaciński i kultura antyczna
Olimpiada Latynistyczna "Sokrates"
Przy wzrastającym zainteresowaniu naszego magicznego społeczeństwa kulturą antyczną oraz językiem łacińskim, byłoby niestosowne zostawić te zagadnienia gdzieś na boku, kiedy w rzeczywistości stanowią doskonały materiał do testów. Tym bardziej że to właśnie słowa Sokratesa - „scio me nihil scire” - stają się mottem wielu biednych uczniów. Szkoda, że w podobny sposób nie dzieje się ze zdaniem Kartezjusza - „cogito, ergo sum”.
Mam przyjemność zaprosić społeczności różnych szkół do udziału w Międzyszkolnej Olimpiadzie Latynistycznej „Sokrates”. Brzmi zapewne dziwnie, bo niby co ma Sokrates do łaciny?, i prawdopodobnie wzbudzi przedwczesny lęk. Od razu uspokoję, że nie przewiduję gramatyki łacińskiej bądź greckiej ani nawet polskiej (choć czynię to z wielkim bólem, zwłaszcza przy rezygnacji z ostatniego języka). Aby uniknąć niepotrzebnych pytań spieszę z wyjaśnieniem, tłumacząc przy okazji dziwny dobór nazwy, że olimpiada opierać się będzie wyłącznie na sprawdzeniu wiedzy związanej z antykiem, czyli nie tylko starożytnym Rzymem, ale również Grecją. Oczywiście nie zabraknie też zagadnień nawiązujących do serii o Harrym Potterze, bo przecież i tam występują swego rodzaju latynizmy.
Pierwszy etap polega na wypełnieniu testu, składającego się zarówno z pytań zamkniętych, jak i otwartych w zakresie wiedzy o cywilizacji starożytnego Rzymu oraz Grecji. Przykładowe zagadnienia: sztuka, filozofia, mitologia, alfabet, historia.
Drugi etap, do którego przejdzie tylko część osób, skupia się na powiązaniach pomiędzy antykiem a serią o Harrym Potterze. Aby sprawdzić wiedzę uczestników w tej materii, zostanie podany temat pracy, którą będą musieli napisać w oparciu o ewentualne teksty kultury.
Autorzy najlepszych wypracowań (trzy osoby) uzyskają tytuł Sokratesa Świata Magii, Platona Świata Magii lub Arystotelesa Świata Magii, w zależności od zajętego miejsca (1 edycja); Cycerona Świata Magii, Katona Świata Magii bądź Seneki Świata Magii (2 edycja); Pitagorasa Świata Magii, Heraklita Świata Magii albo Talesa Świata Magii (3 edycja).